Wykorzystanie kalkulacji akustycznych

Dla przegród jednorodnych i  niejednorodnych istnieje możliwość określenia izolacyjności akustycznej właściwej na pomocą dostępnych programów komputerowych. 

Należy pamiętać jednak, że programy te korzystają z algorytmu obliczeniowego bazującego na „teoretycznym prawie masy” i wyniki przez nie generowane są tak dokładne jak utworzony przez nas model przegrody. Teoretycznie dokładność wyników określana jest przez producentów programów na ± 3 dB. W przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań jednak dokładność będzie dużo niższa. Wynika to z faktu braku możliwości uwzględnienia w modelu przegrody niuansów związanych z jej konstrukcją. Trzeba pamiętać o tym jeżeli korzystamy z tego rodzaju programów i zawsze należy porównać wygenerowane przez program wyniki z dostępnymi wynikami dla stropów o podobnej konstrukcji w celu uniknięcia błędu „grubego”.

W przypadku stropów o konstrukcji drewnianej nie ma możliwości określenia ich parametrów dźwiękoizolacyjnych w inny sposób jak tylko za pośrednictwem pomiarów laboratoryjnych. Programy komputerowe wykorzystujące metody teoretyczne prognozowania izolacyjności od dźwięków powietrznych jak i uderzeniowych, bazujące na zależności „prawa masy” nie pozwalają na określenie parametrów dźwiękoizolacyjnych z wystarczającą dokładnością dla tego rodzaju konstrukcji. W tej sytuacji projektant w celu prawidłowego doboru stropu, zmuszony jest korzystać z gotowych rozwiązań stropów drewnianych, przebadanych wcześniej w laboratorium. Również ograniczenia związane ze stosowaniem modeli normowych [7], [8]  służących do „przejścia” z wartości w laboratorium (RA,1, Ln,w) na wartości w budynku (R’A,1, L’n,w) w przypadku stropów drewnianych w znaczący sposób ograniczają możliwość stosowania tychże modeli.
 

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.