Stan techniczny istniejącej ściany murowanej przed ociepleniem

WYMAGANIA DOTYCZĄCE STANU TECHNICZNEGO ŚCIANY

Ocieplenie metodą ETICS    

Ocieplenie w suchej zabudowie od zewnątrz    

Ocieplenie w suchej zabudowie od wewnątrz

1. Powierzchnia podłoża ściennego powinna być w dobrym stanie technicznym, bez widocznych oznak odspajania się zewnętrznej warstwy, powierzchniowego łuszczenia się powłok lub widocznych zmian destrukcyjnych powłok bądź konstrukcji.

1. Powierzchnie ścian powinny być wolne od zanieczyszczeń, takich jak środki do naprawy ścian, kleje do mocowania elementów ocieplenia [16].

1. Przed samym dociepleniem wszystkie elementy mocowane do ściany (np. półki, uchwyty, poręcze, grzejniki) powinny być zdemontowane.

2. Podłoże powinno być równe, płaskie, nośne, tj. o zalecanej wytrzymałości powierzchniowej na odrywanie nie niższej niż 0,08 MPa, wolne od zabrudzeń, pyłu, tłuszczu oraz powłok malarskich i tynków cienkowarstwowych, które łuszczą się i odspajają się od podłoża [15].

2. Zwichrowanie i skrzywienie powierzchni ścian nie powinno przekraczać [16]:

  • ±6 mm na długości 1 m,
  • ±20 mm na całej długości ściany.

2. Podłoże powinno być w dobrym stanie technicznym bez luźnych i odspajających się od ściany powłok,  np. farby, tapety, tynki.

3. Podczas próby nośności podłoża z użyciem kostek styropianowych, klejonych na systemowej zaprawie klejowej, zniszczenie przy odrywaniu powinno nastąpić w warstwie materiału izolacyjnego.

3. Płaskość powierzchni ścian oraz słupów na odcinku o długości 2 m dla płaszczyzny ścian nie powinna przekraczać ±4 mm [16].

3. Podłoże nie powinno wykazywać nadmiernego zawilgocenia. 

Akceptowalny poziom zawilgocenia przegrody kwalifikowanej do docieplenia nie może przekraczać 4% [22].

4. Odchylenia powierzchni ściany od płaszczyzny pionowej, mierzone łatą o długości 2 m z dokładnością do 1 mm, nie mogą być większe niż -4 mm i +2 mm [15].

4. Odchylenia od pionu powierzchni i krawędzi ścian oraz słupów nie powinny przekraczać [16]:

  • ±6 mm na wysokości 1 m,
  • ±15 mm na wysokości kondygnacji,
  • ±50 mm na całej wysokości elewacji wentylowanej.

4. Przewidziana do docieplenia ściana powinna być wolna od wykwitów mikroorganizmów (np. grzybów pleśniowych) oraz wykwitów soli budowlanych.

5. Podłoże ścienne powinno mieć odpowiednią wilgotność [5]. Zalecana wilgotność podłoża ściennego nie powinna przekraczać 4% (zaznacza się jednak, iż w krajowych wymaganiach nie występują szczegółowe wytyczne dotyczące dopuszczalnej wilgotności podłoża) [15].

5. Odchylenia przecinających się powierzchni ścian od kąta prostego na długości 1 m nie powinny przekraczać ±3° [16].

5. Podłoże powinno być stabilne, nośne, bez uszkodzeń konstrukcyjnych, pozbawione zanieczyszczeń.

 

6. Jeśli przewiduje się mocowanie docieplenia do ścian wyłącznie sposobem mechanicznym, spoiny w ścianie murowanej powinny być dokładnie wypełnione zaprawą [16].

6. Podłoża pylące wymagają wzmocnienia przez zagruntowanie lub wymianę [22].

 

7. Wytrzymałość na wyrwanie z podłoża łączników mechanicznych do mocowania rusztu pod okładzinę elewacyjną nie powinna być mniejsza niż określona w dokumentacji aprobacyjnej lub projektowej [16].

7. Istniejące tynki gipsowe lub wykonane z innych silnie skorodowanych i zasolonych materiałów  należy wymienić na tynk podkładowy wapienno-cementowy [22].

 

8. Luźne fragmenty ścian (w przypadku realizacji docieplenia na użytkowanym budynku) powinny być usunięte, zaś ubytki wypełnione stosownym materiałem [16].

8. Zakres pomiarowy badania wytrzymałości powierzchniowej podłoża w metodzie pull off powinien obejmować przedział od 0,02 do 1,0 MPa [22].

 

9. Odspajające się tynki lub tynki o niewystarczającej nośności powinny być usunięte (skute) [16].

9. Kąty narożnikowe oraz z sufitem powinny być wykończone bez wyobleń, zwanych fasetami [22].

 

10. Niedopuszczalne jest mocowanie ocieplenia na podłożu wykazującym uszkodzenia konstrukcyjne, zawilgocenia i zagrzybienia [2].

Wilgotność podłoża nie powinna przekraczać 4% (zaznacza się jednak, iż w krajowych wymaganiach nie występują szczegółowe wytyczne dotyczące dopuszczalnej wilgotności podłoża) [15].

10. Odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i odchylenie krawędzi od linii prostej [18]:

  • dla tynku kategorii II nie większe niż 4 mm na całej długości łaty kontrolnej,
  • dla tynku kategorii III nie większe niż 3 mm i w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej wynoszącej 2 m,
  • dla tynku kategorii IV, IVf, IVw nie większe niż 2 mm i w liczbie nie większej niż 2 na całej  długości łaty kontrolnej wynoszącej 2 m.
 
 
Materiały oraz rozwiązania do przeprowadzenia renowacji murów: pl.weber/renowacja-murów   

•    zaprawy do wypełnienia pustek w murze: weber.tec 942 (Cerinol BSP) jest fabrycznie przygotowaną, upłynnioną cementową zaprawą, cechującą się zdolnością wypełniania pustek i rys oraz dobrą przyczepnością do muru. 
Zastosowanie produktu:
weber.tec 942 stosowany jest do wypełnienia pustek i rys w ścianach, w których wykonywana jest wtórna izolacja pozioma materiałami weber. tec 941 (Adexin HS) lub weber.tec 946, do zasklepiania otworów po wykonaniu iniekcji oraz do wypełniania większych pustych przestrzeni, jak i otworów w murach. Może być wprowadzany w mur za pomocą iniekcji lub wlewania. 

•    produkty do wtórnej izolacji murów: weber.tec 941 (Adexin HS) jest alkalicznym preparatem do wykonywania wtórnej izolacji poziomej (przepony) w murze metodą iniekcji, co zapobiega kapilarnemu podciąganiu wilgoci oraz do powierzchniowej impregnacji ścian. 
Zastosowanie produktu: Do impregnacji powierzchni ścian oraz do wykonywania wtórnej izolacji poziomej zapobiegającej kapilarnemu podciąganiu wilgoci w istniejących budynkach za pomocą iniekcji ciśnieniowej lub grawitacyjnej w murach mokrych, o stopniu przesiąknięcia wilgocią wynoszącym do 70%. Do impregnacji podłoży pod tynki w przypadku ich obciążenia łatwo rozpuszczalnymi szkodliwymi solami, ogranicza  to wnikanie rozpuszczonych w wodzie soli w świeżo nałożony tynk renowacyjny.

•    kremy iniekcyjne - weber.tec 946 jest 1-składnikowym, gotowym do użycia kremem iniekcyjnym na bazie silanów.
Zastosowanie produktu: Do wykonywania wtórnej izolacji poziomej zapobiegającej kapilarnemu podciąganiu wilgoci w istniejących budynkach za pomocą iniekcji bezciśnieniowej (powyżej strefy występowania obciążenia wodą pod ciśnieniem). Może być stosowany w murach mokrych, o stopniu zawilgocenia do 95%.

•    tynków do renowacji - weber.san 953 (DEITERMANN SP szary) jest porowatym i dyfuzyjnym mineralnym tynkiem renowacyjnym.
Zastosowanie produktu: Tynki renowacyjne stosowane są przede wszystkim na wewnętrznej stronie zawilgoconych i zasolonych ścian piwnic. Zastosowanie znajdują również na zewnętrznych częściach budynków poddanym renowacjom. Tynk renowacyjny
weber.san 953 nie jest tynkiem szczelnym (zaporowym), jego parametry pozwalają na wysychanie muru (usuwanie wilgoci z muru do otoczenia), natomiast krystalizacja szkodliwych soli następuje w porach tynku. Wyschnięcie przegrody jest możliwe przy zastosowaniu systemu całkowicie odcinającego dostęp wilgoci, np. poprzez wykonanie przepony poziomej z preparatów- weber.tec 941 lub weber.tec 946 oraz pionowej, np. z mas bitumicznych weber.tec Superflex 10 lub Superflex 2K lub szlamów uszczelniających, np. weber.tec Superflex D3
  

 

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.