Zagadnienia architektoniczne

ZAGADNIENIA ARCHITEKTONICZNE

Krok 1 – Analiza dotycząca zagadnienia ochrony konserwatorskiej

  • Analiza zapisów MPZM.
  • Analiza ewidencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
  • Rozpoznanie występowania detali architektonicznych i sztukaterii (rodzaje, rozmieszczenie, wymiary).
  • Czy budynek może zostać ocieplony?
  • Czy wszystkie ściany zewnętrzne mogą być pokryte nowym ociepleniem, łącznie z elewacją frontową?
  • Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wymagań geometrycznych ocieplenia, np. grubości izolacji termicznej?
  • Czy są jakieś wymania dotyczące rozwiązań warstwy zewnętrznej (wykończeniowej)?

Celem jest ustalenie, czy dana ściana (np. frontowa) podlega ochronie konserwatorskiej. Zagadnienie ochrony konserwatorskiej jest kluczowe dla podjęcia decyzji o dociepleniu danej ściany. W przypadku objęcia danej ściany ochroną konserwatorską mogą występować ograniczenia dotyczące ingerencji w wygląd architektoniczny ściany (np. brak możliwości wykonania ocieplenia od strony zewnętrznej).

Krok 2 – Doprecyzowanie metody ocieplenia ściany

  • Oceniający musi mieć świadomość w jakiej technologii będą realizowane prace ociepleniowe.

Celem jest wstępne ustalenie potencjalnych rozwiązań ocieplenia danej ściany, co w konsekwencji będzie miało wpływ na ustalenie programu i zakresu badań związanych z oceną stanu technicznego przegrody.

Krok 3 – Stolarka / ślusarka okienna i drzwiowa

  • Ocena sposobu mocowania ram w ościeżach ściany.
  • Ocena stanu technicznego okien i drzwi.

Celem jest ewentualnie uwzględnienie w zakresie robót ociepleniowych wymiany stolarki / ślusarki okiennej i / lub drzwiowej. Dodatkowo przeprowadzenie niniejszego kroku pozwoli na określenie przez projektanta szczegółowego rozwiązania ocieplenia ościeży okiennych i połączenia systemu ociepleń ze stolarką / ślusarką okienną i / lub drzwiową.

Krok 4 – Ukształtowanie cokołu ściany

  • Identyfikacja rodzaju cokołu (brak, wysunięty, cofnięty).
  • Pomiar szerokości wysunięcia cokołu.
  • Pomiar wysokości cokołu nad poziomem terenu.

Celem jest określenie przez projektanta szczegółowego rozwiązania ocieplenia wzdłuż połączenia ściany nadziemnej z cokołową. W sytuacji występowania cokołu wysuniętego, konieczne może być uwzględnienie mocowania obróbki blacharskiej z kapinosem chroniącej wysuniętą płaszczyznę poziomą cokołu. W przypadku cokołu cofniętego konieczne może być zastosowanie listwy startowej wyposażonej w kapinos. W zależności od wizji architekta bądź wymagań inwestora ukształtowanie wyjściowe cokołu może wpłynąć na grubość zastosowanego ocieplenia ściany cokołowej (np. konieczność dostosowania grubości docieplenia ściany cokołowej w celu wyeliminowania uskoku wynikającego z cokołu). Dodatkowo istotnym zagadnieniem jest połączenie zróżnicowanej grubości ocieplenia ściany cokołowej i nadziemnej tak, aby zminimalizować wpływ mostków termicznych.

Krok 5 – Połączenia ściany z innymi przegrodami

  • Identyfikacja połączeń ściany z innymi przegrodami.
  • Rozpoznanie sposobu połączenia ściany z innymi przegrodami.

Celem jest określenie przez projektanta szczegółowego rozwiązania ocieplenia w miejscach połączeń ściany z innymi przegrodami – np. naroża wklęsłe i wypukłe ścian zewnętrznych, połączenia ściana – strop nad przejazdem, połączenia ściana – dach / stropodach, wieńce, szczeliny dylatacyjne, połączenie z docieploną ścianą sąsiedniego budynku. Od rozeznania tych połączeń zależeć będą szczegółowe rozwiązania detali budowlanych, co może się przełożyć na lokalny dobór ocieplenia o zróżnicowanej grubości, zastosowanie materiału ociepleniowego o odmiennych właściwościach fizyko-chemicznych (np. materiału o podwyższonej odporności na działanie wilgoci), zastosowanie dodatkowych elementów chroniących przed czynnikami środowiska zewnętrznego (np. obróbki blacharskie, listwy narożne z kapinosem).

Krok 6 – Ochrona przeciwpożarowa

  • Rozeznanie odległości analizowanej ściany od najbliżej położonej granicy działki ewidencyjnej.
  • Przyleganie ściany do ścian sąsiednich budynków lub segmentów stanowiących odrębne strefy pożarowe.
  • Wysokość ściany nad poziomem terenu.
  • Występowanie kominów w obrębie ściany przewidzianej do ocieplenia.
  • Występowanie przejść instalacyjnych.

Celem niniejszego kroku jest rozpoznanie granic stref pożarowych na danej ścianie oraz ograniczeń wynikających z wymagań rozporządzenia w sprawie warunków technicznych w kontekście ochrony przeciwpożarowej. Powyższe zagadnienie znacząco wpłynie na dobór rozwiązań materiałowych warstwy termoizolacyjnej. Pasy o szerokości 2 m (stanowiące oddzielenie przeciwpożarowe na granicach stref pożarowych) oraz ściany na wysokości powyżej 25 m od poziomu terenu powinny być docieplone materiałem niepalnym (np. wełna mineralna).

Krok 7 – Identyfikacja elementów wzmacniających konstrukcję

  • Np. występowanie kotew itp. 

Celem jest ewentualnie uwzględnienie w zakresie robót ociepleniowych prac polegających na konserwacji elementów wzmacniających konstrukcję budynku, np. oczyszczenie elementów metalowych z produktów korozji oraz zastosowanie ochrony antykorozyjnej (powłoki malarskie). Występowanie tego typu elementów może wprowadzać ograniczenia w rozwiązaniach materiałowych warstwy ocieplenia (np. konieczność zastosowania materiałów natryskowych bądź rozprężnych).

Krok 8 – Identyfikacja przebiegu instalacji na elewacjach

  • Np. występowanie instalacji elektrycznych (w kontekście ryzyka porażenia prądem elektrycznym podczas prac ociepleniowych), gazowych itp.

Celem jest odpowiednie zaplanowanie prac budowalnych w kontekście bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (zapewnienie bezpieczeństwa osób wykonujących prace budowlane, użytkowników budynku oraz osób postronnych). Uzyskanie od inwestora informacji odnośnie funkcjonowania elementów instalacji na elewacji (np. ustalenie czy instalacje te są czynne lub nieczynne).

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.