Wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa wraz z przykładem obliczeń

Wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa wraz z przykładem obliczeń 

Przegrody zewnętrzne najczęściej nie są jednorodne pod względem dźwiękoizolacyjności. W związku z powyższym w celu określenia ich parametrów należy uwzględnić wszystkie elementy składowe, które mają wpływ na izolacyjność akustyczną. Najczęściej dotyczy to części pełnej ściany, okien, drzwi balkonowych oraz nawiewników powietrza. Również w przypadku dachu skośnego, często pojawiają wyżej wymienione elementy budowlane i wówczas konieczne jest uwzględnienie ich parametrów na izolacyjność akustyczną dachu jako całości. Określone wymagania dotyczące minimalnej izolacyjności akustycznej właściwej przegrody zewnętrznej należy porównać z wypadkową izolacyjnością akustyczną właściwą przegrody obliczoną wg wzoru (1).

(1)

gdzie:
Rp - izolacyjność akustyczna właściwa części pełnej przegrody zewnętrznej,
Ro,i - izolacyjność akustyczna właściwa i-tego okna / świetlika itp.,
Dn,e,j - elementarna znormalizowana różnica poziomów ciśnienia akustycznego, która określa właściwości dźwiękoizolacyjne j-tego  nawiewnika powietrza,
Sp - pole powierzchni rzutu części pełnej dachu widziane od strony pomieszczenia,
So,i - pole powierzchni i-tego otworu okiennego, świetlika widziane od strony pomieszczenia,
S- pole powierzchni rzutu przegrody zewnętrznej pomieszczenia na powierzchnie fasady lub dachu widziane od strony pomieszczenia: S = Sp + ΣSo,i,
m - liczba okien, świetlika w danym fragmencie przegrody zewnętrznej pomieszczenia,
k - liczba nawiewników powietrzna w przegrodzie zewnętrznej, niezależnie od miejsca usytuowania.

Wzór można również wykorzystać do określenia minimalnych parametrów dźwiękoizolacyjnych części składowych przegrody, takich jak część pełna przegrody, okna, świetliki i nawiewniki.

W myśl normy [6] obliczenia należy prowadzić przy założeniu, że:

  • okna świetliki są zamknięte,
  • nawiewniki z możliwością regulowania przez użytkownika są zamknięte,
  • nawiewniki bez możliwości regulowania przez użytkownika są otwarte

Przy uproszczonych obliczeniach jako Rp, Ro,i i Dn,e,j należy wstawić odpowiednie wartości wskaźników oceny. W przypadku przegród zewnętrznych są to najczęściej:
RA,2,R – dla dachu, okien i świetlików,
Dn,e,A,2,R – dla nawiewników.

Udział przenoszenia bocznego można zazwyczaj pominąć [6]. Wówczas wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej przegrody zewnętrznej można zapisać jak niżej.

(2)

gdzie:
RA,2,R – projektowy wskaźnik oceny izolacyjność akustycznej właściwej RA,2, wynoszący:

(3)
 

Warto zwrócić uwagę, że wartość wypadkowa jest niższa od wartości wskaźników określających dźwiękoizolacyjność okna oraz nawiewnika. Sytuacja taka ma miejsce dlatego ponieważ, wskaźnik oceny elementarnej znormalizowanej różnicy poziomów nawiewnika Dn,e,A,2 nie może być bezpośrednio porównywany ze wskaźnikiem oceny izolacyjności akustycznej właściwej okna lub dachu i jak widać na przykładzie powyższych obliczeń przyjęcie jego wartości na poziomie równym wymaganiom nie gwarantuje osiągnięcia minimum przez dach jako całość.

Przykład nr 1

Dla ściany zewnętrznej w pokoju w budynku mieszkalnym, przedstawionej na rysunku 1 określić wypadkową izolacyjność akustyczną właściwą. Wszystkie parametry dźwiękoizolacyjne przegród i elementów użyte w obliczeniach, powinny zostać określone na drodze pomiarów laboratoryjnych. Wyniki pomiarów laboratoryjnych w postaci wskaźników powinny zostać udostępnione przez producenta danego rozwiązania. Pomocna w tym zakresie może okazać się również Instrukcja ITB „Właściwości dźwiękoizolacyjne ścian, dachów, okien i drzwi oraz nawiewników powietrza zewnętrznego. Instrukcje, wytyczne, poradniki, nr 448. Warszawa 2009” [16].
 

Rys.1. Widok na ścianę zewnętrzną z oknem, gdzie: S – powierzchnia ściany zewnętrznej w świetle widziana od wnętrza pomieszczenia, S1 – powierzchnia okna, S2 – powierzchnia „pełnej” części ściany.

Rys.1. Widok na ścianę zewnętrzną z oknem, gdzie: S – powierzchnia ściany zewnętrznej w świetle widziana od wnętrza pomieszczenia, S1 – powierzchnia okna, S2 – powierzchnia „pełnej” części ściany.

Dane:

  • ściana zewnętrzna szkieletowa drewniana gr. 35 cm, RA,2,R = 43 dB,
  • okno z kształtowników PVC, RA,2,R = 30 dB,
  • nawiewnik powietrza przeznaczony do montażu w ścianie zewnętrznej bez możliwości regulowania przez użytkownika (w pozycji otwartej), Dn,e,A,2,R = 30 dB.

Obliczono:

Uwaga:

Ponieważ do obliczeń użyto wartości wskaźników projektowych (z literą R w indeksie dolnym) wynik końcowy obliczeń zawiera już korektę o 2 dB. W związku z powyższym można zapisać, że obliczona wartość Rwypadkowa = RA,2,R

Odp. Wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa dla ściany zewnętrznej, wyrażona wskaźnikiem RA,2,R wynosi 29 dB.

Warto zwrócić uwagę, że wartość wypadkowa jest niższa od wartości wskaźników określających dźwiękoizolacyjność okna oraz nawiewnika. Sytuacja taka ma miejsce dlatego ponieważ, wskaźnik oceny elementarnej znormalizowanej różnicy poziomów nawiewnika Dn,e,A,2 nie może być bezpośrednio porównywany ze wskaźnikiem oceny izolacyjności akustycznej właściwej okna lub ściany i jak widać na przykładzie powyższych obliczeń przyjęcie jego wartości na poziomie równym wymaganiom nie gwarantuje osiągnięcia minimum przez ścianę jako całość.

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.