Izolacyjność przybliżona od dźwięków uderzeniowych

Izolacyjność przybliżona od dźwięków uderzeniowych

Analogicznie jak w przypadku izolacyjności od dźwięków powietrznych tak w przypadku dźwięków uderzeniowych parametry dźwiękoizolacyjne wzorca stropu wyznaczone w badaniach laboratoryjnych, dotyczą sytuacji, gdy jedyną drogą przenoszenia dźwięku jest droga bezpośrednia przez strop rozdzielający pomieszczenia. W praktyce w budynku oprócz drogi bezpośredniej występują drogi pośrednie przenoszenia dźwięku. W takim przypadku mówimy o izolacyjności przybliżonej od dźwięków uderzeniowych zdefiniowanej przybliżonym poziomem uderzeniowym znormalizowany L’n. i oznaczonym znakiem „prim” w odróżnieniu od poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln, dotyczącego sytuacji w której występuje wyłącznie przenoszenie bezpośrednie dźwięku (sytuacja w laboratorium).

Rys.1 Schemat przenoszenia dźwięku uderzeniowego pomiędzy pomieszczeniami znajdującymi się nad sobą. oraz obok siebie: d – przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1÷ f4 – przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi <a href="/konstrukcje-drewniane/akustyka/wybrane-akty-prawne-normy-literatura/#note-8" target="_blank">[8]. </a>

Rys.1 Schemat przenoszenia dźwięku uderzeniowego pomiędzy pomieszczeniami znajdującymi się nad sobą. oraz obok siebie: d – przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1÷ f4 – przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi [8].

W przypadku rozpatrywania przybliżonej izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych (określonej w warunkach terenowych) należy uwzględniać wszystkie drogi przenoszenia dźwięku a nie tylko drogę bezpośrednią. Schemat przenoszenia dźwięku uderzeniowego pomiędzy pomieszczeniami przedstawiono na rys. 1 W celu uwzględnienia dróg pośrednich przenoszenia dźwięku w przypadku konstrukcji drewnianych, stosować należy metodę dokładną, dotyczącą wyznaczenia przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego wg normy [8]. Niestety metoda „uproszczona” zawarta w tej samej normie nie nadaje się do zastosowania ze względu na fakt, że przeznaczona jest wyłącznie do stosowania w stropach jednorodnych. Metoda „dokładna” wykorzystywana jest w algorytmach programów obliczeniowych. Jej zastosowanie w metodzie obliczeń „na piechotę” jest trudne ze względu na złożoność metody.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że w przypadku stropów obrębie mieszkania wymagania przedstawione zostały w normie [6] w postaci projektowych wartości wskaźników oceny izolacyjności akustycznej bez konieczności uwzględniania przenoszenia pośredniego dźwięku - wymagania normowe dotyczące przegród wewnętrznych. 

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.