Dźwiękochłonność

Dźwiękochłonność

Do opisu właściwości dźwiękochłonnych materiałów służy współczynnik pochłaniania dźwięku. Jest on określany jako stosunek energii fali akustycznej pochłoniętej przez materiał do energii fali padającej na dany materiał. Jest parametrem bezwymiarowym i przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 1. Chłonność akustyczna wewnętrznych powierzchni przegród ma duże znaczenie w ochronie akustycznej. Wpływa ona na czas pogłosu w pomieszczeniu. Ten z kolei kształtuje charakter pola akustycznego w pomieszczeniu. W przypadku powierzchni silnie pochłaniających dźwięk mamy do czynienia z pomieszczeniem bez odbić zbliżonym do warunków jakie panują w polu swobodnym (w przestrzeni otwartej). W polu swobodnym poziom dźwięku spada o 6 dB wraz z podwojeniem się odległości od źródła. W przypadku pomieszczenia „pogłosowego” (dominują w nim powierzchnie odbijające) spadek poziomu hałasu wraz ze zwiększeniem odległości od źródła nie jest tak intensywny.

Na rys. 1 przedstawiono zależność pomiędzy poziomem ciśnienia akustycznego i odległością od źródła dźwięku dla przykładowego pomieszczenia, w którym zastosowano powierzchnie wewnętrzne o różnej dźwiękochłonności.

Rys. 1  Typowa krzywa rozkładu przestrzennego dźwięku w pomieszczeniu z różnymi warunkami dyfuzyjnymi, bez i z adaptacją akustyczną powierzchni <a href="/dachy-plaskie/akustyka/wybrane-akty-prawne-normy-literatura/#note-15" target="_blank">[15].</a>

Rys. 1 Typowa krzywa rozkładu przestrzennego dźwięku w pomieszczeniu z różnymi warunkami dyfuzyjnymi, bez i z adaptacją akustyczną powierzchni [15].

Na podstawie rysunku stwierdzić można, że dla pomieszczenia w którym wszystkie wewnętrzne powierzchnie przegród są odbijające nadwyżka poziomu ciśnienia akustycznego DLf w odległości 10 m od źródła dźwięku w stosunku do pola swobodnego wynosi ok. 10 dB. Oznacza to, że o tyle głośniej będzie w pomieszczeniu „pogłosowym” niż byłoby w tej samej odległości od źródła dźwięku gdyby pomieszczenie nie było ograniczone powierzchniami odbijającymi. Na podstawie analizy rysunku 1 widać także jak pozytywnie wpływa na obniżenie nadwyżki poziomu dźwięku zastąpienie chociażby wyłącznie sufitu odbijającego sufitem dźwiękochłonnym. Rysunek jest oczywiście tylko pewnym uproszczeniem i dotyczy przykładowego pomieszczenia w którym wszystkie trzy wymiary są do siebie zbliżone. Pokazuje jednak jak istotny dla poziomu hałasu wewnątrz i na zewnątrz obiektów przemysłowych jest sposób wykończenia wnętrza.

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.